ASYA TATİLİ
Nisan 17, 2013

Tokyo: İlk Durağımız Akihabara Electric City

Tokyo: İlk Durağımız Akihabara Electric City

Tokyo’ya vardığımız gibi ilk durağımız Akihabara Electric City oluyor. Elektroniğe ve teknolojiye dair ne ararsak hepsi burada. Metro dan indiğimiz gibi Akihabara’nın göbeğine çıkıyoruz. Eğer elektronik meraklısıysanız burayı 1 günde gezmeniz imkansız. Sokak aralarından tutun ana caddeye caddelerdeki devasa büyüklükte ki binaların her katı elektronik ürünlerle dolu. Ama çok çook pahalı. Nikon fotoğraf makinama lens almak istedim ama hem o kadar para verip hemde kendime yük yapmak saçmalık olurdu. Bu arada gezerken 2 tane türk dönerciye de denk geldik.

AKIHABARA

 

Sıra Harajuku bölgesinde. Burada daha çok kozmetik ve aksesuar ürünleri bulabileceğimizi gelmeden öğrenmiştim. Sanki tüm gençlik buradaydı, okullarından çıkan liseli öğrencilerle doluydu sokaklar. Kendime çok güzel takılar almakla kalmadım çok değişik Shiseido ürünleri de aldım. Türkiye de bulamayacağınız bir çok değişik ürünler var. Türkiye den aldığım 20 koruma faktörlü fondatenin aynısını buradan yarı fiyatına aldım.
Kısa bir bilgi: Japonya gidecek bayanlar yanına kesinlikle şampuan krem almasın. Tüm otellerde orjinal shiseido nun saç kremi, şampuanı ve vücut kremi var.
Hatta kozmetik eczane karışımı mağazaların dışındaki sepetlerde Shiseido şampuanları, kremleri, saç suları, maskeleri, yüz köpükleri 5 ila 10 lira arasındaydı.

HARAJUKU

 

Harajuku dan kısa bir mesafe yürüyerek Tokyonun en büyük parkı olan Yoyogi Parkına varıyoruz.
Biraz yürüdükten sonra karşımıza fıçılar çıkıyor. Bunlar japonların yerli içkisi olan Sake’ler. Tam karşısında ise Fransadan gelen şarap fıçıları var.

 

Japonların hafta sonunu burada piknik yaparak, bisiklete binerek, eğlenceler düzenleyerek vakit geçirirler. 700.000 metrekarelik bu parkın içinde Meiji adında bir şinto tapınağı vardır. 1915 yılında yapımı başlanan tapınak 1921 yılında tamamlanmıştır. Evlenen çiftler için de en ideal yerlerden biridir.

MEIJI TAPINAĞI

 

Bugün yeterince yorulduk. Yarınki planımız Shibuya , Rappongi, Ginza, Tokyo köprüsü ve Tokyo kulesi olacak.
Shibuya’ ya gitmek için o kadar sabırsızım ki şu meşhur Hachiko köpeğinin hikayesinin gerçekleştiği ve heykelinin bulunduğu yer.

Hikayesi:
1924 yılında Tokyo üniversitesinde görev yapan bir profesörün bu köpeği sahiplenmesiyle başlıyor. Her gün sahibine metroya kadar eşlik eden köpek bir gün yine sahibini karşılamak için Shibuya istasyonunun önüne gidip beklemeye başlar. 1 gün 1 ay 1 yıl, 2 yıl değil tam 10 yıl kapıda sahibini bekledi. Profesör üniversitede kalp krizi geçirip ölmüştür. Hachiko 12 yaşına geldiğinde1935 yılında  sahibi bekler halde ölmüştür.Japonlar gördükleri bu sadakatin sembolü olarak Hachiko’nun heykelini dikmişler.
Bunun dışında Shibuya bölgesinin diğer özelliği sıra sıra dizili gökdelenleri ile en ünlü mağazların bulunduğu bir muhittir. Yine çıkışa vardığınızda büyük bir kavşak karşıladı bizi. Binlerce insanın aynı anda karşıdan karşıya geçtiğini görünce şaşkına dönmüştük.

 

 

Burdan çıktığımız gibi gece hayatı ve eğlence merkezi olarak bilinen Rappongi’ye gittik. Tokyo Kulesine çok yakın konumdadır. Roppongi Hill’in içindeki alışveriş merkezinde gezdikten sonra etrafı da gezmek istedik ama bize cazip gelen hiçbir şey yoktu.

ROPPONGI HILLS

 

Sıradaki güzargahımız Tamachi bölgesi oluyor. Rainbow köprüsüne karşı oturup deniz havası aldıktan sonra asansörle köprüye çıkıyoruz. Köprü iki katlı her katında arabalar geçiyor. Ayrıca ilk katına insanların yürüyebileceği yol yapılmış. Tam karşısı Odaiba bölgesi en ucunda özgürlük anıtı var.

 

Hava kararmadan Ginza bölgesine gidip alışverişimizi de yapıp Tokyo kulesine gittik. Çok sıra olduğu için yukarı çıkamadık daha doğrusu kuyrukta beklemek istemedik. Aşağıdan resim çekilmekle yetindik.

TOKYO KULESİ

 

Japonya yolculuğumuzun da sonuna geldik. Osaka – Kyoto – Tokyo gezimiz boyunca en beğendiğim yer Kyoto oldu. Tokyo da insan kendini Amerika da gibi hissedebilir. Her yer gökdelenler ve cıvıl cıvıl ışıklarla dolu. Japonya kadar temiz, düzenli, güvenli,  anlayışlı ve kibar insanların bir arada olduğu başka ülke olduğunu sanmıyorum. Alt yapı olarak da aynı düşüncedeyim. Dünyanın en büyük metrolarından biri olan Tokyo durağında kaybolmamak imkansız. Japonya’ya gitmeden 1 haftalık tren biletimizi (JR) Türkiyeden 2 kişi için 1.100 TL ödeyerek almıştık. Japonya oldukça pahalı bir ülke o yüzden bu bileti alarak geçerli olan tüm tren hatları ve shinkansenler dahil olmak kullanabildik.

2011 yılında gerçekleştirdiğimiz gezimizin bitiminden 2 gün sonra Tohoku depremi ve tsunamisi gerçekleşmişti. Haberi duyduğumda çok etkilenmiştim çünkü daha 2 gün önce bende ordaydım uçak seferlerinin iptal edilmesi, insanların havalimanlarında mecburi konaklaması offf kendimi orada düşünmek bile kötü. Allahın sevdiği kuluymuşuz herhalde : )

gezgincift

Incoming search terms:

  • tokyo gezilecek yerler
  • tokyo turlari

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>